Makbet - charyzmatyczny bohater sztuki Shakespeare’a powraca na ekrany kin!

Od 27 listopada zapraszamy na seanse najnowszej wersji jednego z najsłynniejszych dramatów Williama Sheakespeare’a pt.: „Makbet” w reżyserii Justina Kurzela.

Ta ponadczasowa opowieść o pragnieniu władzy, winie i karze od początków kina rozbudzała wyobraźnię filmowych twórców. Nowa wersja szekspirowskiego dramatu zachwyca stroną wizualną. Twórcy filmu postanowili wyprowadzić filmową akcję ze średniowiecznych wnętrz i postawili na poetykę znaną widzom z takich produkcji jak: „Gra o tron” czy „Valhalla: Mroczny wojownik”, w których to atmosferę budują w dużej mierze posępne krajobrazy i okryte mgłą wierzchołki gór.

W tytułowej roli zobaczymy tym razem znakomitego irlandzkiego aktora niemieckiego pochodzenia – Michaela Fassbendera znanego z udziału w filmach takich jak: „Fish Tank”, „Wstyd” czy „Bękarty wojny”. W 2013 roku za rolę Edwina Eppsa w „Zniewolonym” Fassbender otrzymał nominację do Oscara, Złotego Globu i BAFTA w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy. W słynną Lady Makbet wcieliła się natomiast francuska aktorka, zdobywczyni Oscara za film „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” - Marion Cotillard. Artystka ma na swoim koncie także udział w produkcjach takich jak: „Incepcja” i „Mroczny rycerz powstaje”, „O północy w Paryżu” czy „Imigrantka”. W zeszłym roku Cotillard była ponownie nominowana do Oscara, tym razem za obraz „Dwa dni, jedna noc” braci Dardenne.

Premiera filmu jest dla nas także doskonałym pretekstem do tego, by przyjrzeć się innym filmowym twarzom tego charyzmatycznego bohatera. W postać tę wcielali się dotychczas między innymi: wspaniały brytyjski aktor – Jon Finch w mrocznym dramacie Romana Polańskiego - „Tragedia Makbeta”, który znakomicie potrafił sportretować człowieka opętanego żądzą władzy, stopniowo przekraczającego granice moralności ustanowione przez społeczeństwo. Kolejną intrygujące „oblicze Makbeta” przedstawił Toshirô Mifune w „Tronie we krwi” Akiry Kurosawy. Reżyser przeniósł szekspirowską historię w realia średniowiecznej Japonii, gdzie Makbet jest prostolinijnym samurajem o imieniu Taketori Washizu, który pod wpływem żony - Asaji pragnie zostać władcą Pajęczego Zamku. Targany emocjami, toczący krwawą grę o władzę, bohater stworzony przez Mifune to prawdziwie tragiczna postać oddająca, mimo zmiany anturażu, ducha szekspirowskich tragedii.

Zatem poczynając od 27 listopada aż do 23 grudnia widzowie Iluzjonu będą mieli okazję ocenić, która z zaprezentowanych przez nas - Trzech twarzy Makbeta zasługuje na miano najwybitniejszego filmowego wcielenia tego szekspirowskiego bohatera. 

Sala Stolica

27 XI; godz.: 20:00                     Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

28 XI; godz.: 20:00                     Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

29 XI; godz.: 20:00                     Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

30 XI; godz.: 18:00                     Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

3 XII; godz.: 20:00                      Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

4 XII; godz.: 17:45                      Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

9 XII; godz.: 18:00                      Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

10 XII; godz.: 20:00                    Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

23 XII; godz.: 17:45                    Makbet (Macbeth) reż. Justin Kurzel, Francja/Wielka Brytania 2015 113’

 

Sala Mała Czarna

 

1 XII; godz.: 20:15                      Tron we krwi (Kumonosu-jô) reż. Akira Kurosawa, Japonia 1957 108’

3 XII; godz.: 20:00                      Tragedia Makbeta (The Tragedy of Macbeth) reż. Roman Polański, Wielka Brytania/USA 1971 140’

12 XII; godz.: 17:15                    Tragedia Makbeta (The Tragedy of Macbeth) reż. Roman Polański, Wielka Brytania/USA 1971 140’

19 XII; godz.: 20:00                    Tron we krwi (Kumonosu-jô) reż. Akira Kurosawa, Japonia 1957 108’

Do zobaczenia w Iluzjonie!

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – (22) 848 33 33; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opisy filmów:

Makbet

(Macbeth) 113 min., Francja/Wielka Brytania 2015

reż.: Justin Kurzel; scen.: Jacob Koskoff, Todd Louiso, Michael Lesslie; zdj.: Adam Arkapaw; wyk.: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Sean Harris, David Thewlis, Elizabeth Debicki

„Makbet” australijskiego reżysera to ekranizacja słynnego dramatu Szekspira z gwiazdorską obsadą, w której znalazły się takie nazwiska jak: Fassbender, Cotillard, Thewlis. Lord Makbet, generał szkockiej armii, po powrocie z wojennej wyprawy wysłuchuje przepowiedni trzech wiedźm, według których niebawem zostanie królem. Budzące się w nim ambicje podsyca żądna władzy Lady Makbet. Aby osiągnąć cel, oboje wprawiają w ruch machinę, która pociąga za sobą kolejne krwawe zbrodnie. Zaślepieni obsesyjnym pragnieniem władzy, z czasem wpadają w pułapkę własnych manipulacji.

Film dozwolony od 12 lat.

Tragedia Makbeta

(The Tragedy of Macbeth / Macbeth) 140 min., Wielka Brytania/USA 1971

reż.: Roman Polański; scen.: R. Polański, Kenneth Tynan; zdj.: Gilbert Taylor; wyk.: John Finch, Francesca Annis, Martin Shaw, Nicholas Selby

„Tragedia Makbeta”, adaptacja dramatu Szekspira, była pierwszą produkcją filmową sfinansowaną przez szefa „Playboy’a”,  Hugh Hefnera. Współautorem scenariusza był natomiast znany angielski krytyk teatralny Kenneth Tynan, który już wcześniej próbował swoich sił jako scenarzysta. Film podzielił odbiorców na zagorzałych wielbicieli i równie ostrych przeciwników. W recenzjach nie odmawiano jednak Polańskiemu precyzji w prowadzeniu narracji, a także ciekawych i oryginalnych rozwiązań inscenizacyjnych. W jednym z wywiadów reżyser określił swoje podejście do dramatu mówiąc: „Jednym z tematów moich filmów jest obserwacja okoliczności, które zmuszają człowieka do wyjścia poza granice nauczone przez moralność społeczeństwa. Makbet nie jest wyjątkiem od tej reguły. Pragnę przełożyć na obrazy te partie sztuki, które ze względu na techniczne warunki teatru były zredukowane do słów”.  

Tron we krwi

(Kumonosu - jô ) 108 min., Japonia 1957

reż.: Akira Kurosawa; scen.: Hideo Oguni, Shinobu Hashimoto, Ryuzo Kikushima, Akira Kurosawa; zdj.: Asakazu Nakai; wyk.: Toshirô Mifune, Isuzu Yamada, Takashi Shimura, Minoru Chiaki, Akira Kubo, Takamaru Sasaki

Film został zrealizowany na podstawie Szekspirowskiego Makbeta, obnażającego mroki ludzkiej duszy opętanej żądzą władzy. Akcja, chociaż przeniesiona w realia średniowiecznej Japonii, pozostaje wierna pierwowzorowi. Perfekcyjna, wręcz wycyzelowana forma dzieła Kurosawy, stawia je w szeregu arcydzieł kinematografii światowej.