400 osób zarejestrowało się na bezpłatne testy krwi

Akcja NEFROTEST wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców Częstochowy i okolic. Organizatorzy: Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w

Częstochowie zaplanowali,  że w niedzielę 14 czerwca maja mogą zostać  przebadane osoby, które wczoraj i dzisiaj telefonicznie się zarejestrowały. Ostatecznie na bezpłatne badania w ramach NEFROTESTu zapisano 400 z

Niedzielne badania to jednak nie koniec NEFROTESTU w Częstochowie i w powiecie. W ramach akcji skierowania na bezpłatne testy w kierunku chorób nerek dla osób powyżej 45 roku życia trafiły do lekarzy rodzinnych, parafii i  aptek. Jeżeli komuś nie udało się zarejestrować lub z jakiś powodów nie będzie mógł wziąć udziału w niedzielnej akcji  ma jeszcze szansę otrzymać takie skierowanie (ważne do 30 sierpnia 2015 roku). Do rozdysponowania jest 5 tysięcy skierowań. Na badania z tym dokumentem można udać się do dowolnego punktu pobrań zaznaczonego na skierowaniu.  Natomiast bezpłatne testy krwi u  zarejestrowanych osób odbędą się w niedzielę 14 czerwca w Centrum Dializ Fresenius, które mieści się na terenie szpitala w Częstochowie, przy ulicy  Mirowskiej 15.

„Cieszymy się, że akcja wzbudziła tak duże zainteresowanie.  Mam nadzieję, że dzięki naszej kampanii informacyjnej i niedzielnej akcji przypomnieliśmy mieszkańcom powiatu o konieczności badań profilaktycznych i zachowań prozdrowotnych.” - mówi dr Iwona Kweclich, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Częstochowie.

NEFROTEST – największa w Polsce akcja bezpłatnych badań przesiewowych nerek

Nefron wraz z regionalnymi partnerami zorganizował do tej pory 52 NEFROTESTy na terenie całego kraju. W roku 2014 kampania gościła w Zawierciu z województwa śląskiego. Do tej pory badaniu poddało się  prawie 40  tysięcy osób.  I jak dotąd jest to największe w Polsce badanie przesiewowe nerek. Badanie w ramach  NEFROTESTu potwierdziło alarmujące szacunki nefrologów. Ponad 9,3 %  z blisko 40 tysięcy przebadanych ma wyniki wskazujące na przewlekłą chorobę nerek.  Badania, dotąd prowadzone w 52 powiatach z 15 województw, trwają już szósty rok. Pierwsze odbyło się w Światowym Dniu Nerek w 2010 roku (11 marca w Świebodzinie. To przełom w myśleniu o chorych na nerki w Polsce. Dotąd na podstawie danych z innych krajów, tylko szacowaliśmy liczbę osób, które mogą cierpieć na przewlekłą chorobę nerek. Teraz mamy już pewność, choroby nerek, choć na co dzień tak rzadko się  o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków - mówi  prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTU.