Kawa hamuje proces starzenia?

kawa 1

Kofeina to nie tylko poranne przebudzenie i szybszy metabolizm, ale również zdrowsza i młodsza skóra. Dzięki

właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym poprawia ona kondycję i wygląd skóry. To dlatego seniorzy powinni sięgnąć po kosmetyki zawierające kofeinę, a także codziennie zafundować sobie filiżankę porannej kawy.

Kawa to nie tylko kofeina, choć jej działanie jest zdecydowanie najmocniejsze, ale również antyoksydanty, błonnik, białko, witaminy z grupy B, kwasy organiczne i związki wiążące wiele minerałów. Nic więc dziwnego, że producenci kosmetyków coraz częściej sięgają po kawę jako podstawowy składnik kremów czy olejków. Dzięki zawartości kwasu chlorogenowego spowalnia ona rozkładanie witaminy C, która działa wygładzająco na skórę.

Ponadto kawa może okazać się zbawienna w przypadku niskiego ciśnienia, kofeina bowiem pobudza serce do szybszej pracy. To właśnie dzięki tej właściwości poranna kawa jest najlepszym sposobem na odegnanie zmęczenia. Pobudzony zostaje również proces przemiany materii, a to oznacza wspomaganie odchudzania. Nie należy jednak przesadzać z ilością kawy, zwłaszcza w senioralnym wieku. Zbyt dużo kofeiny może zaburzyć pracę serca, a poza tym kawa wypłukuje magnez odpowiedzialny za pracę mięśni i odwadnia organizm. Wtedy warto więc sięgnąć po kawę ekologiczną lub zbożową, której szeroki wybór znajduje się w sklepach internetowych.

Josef Lebiocki