Marzec w Iluzjonie

Historia kina obfituje w niezliczoną ilość przypadków, kiedy to kochankowie na ekranie stawali się partnerami również w życiu, a reżyserzy poślubiali aktorki grające w ich filmach. Czy wspólna pasja i praca pozytywnie wpływa na wzajemne relacje małżeńskie czy je raczej utrudnia – trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością jednak ta niesamowita chemia istniejąca między małżonkami jest przez widzów wyczuwalna i ma wpływ na postrzeganie przez nich filmowych postaci i ich wzajemnych relacji. Takim przykładem jest m.in. związek Elizabeth Taylor i Richarda Burtona, o których burzliwym życiu prywatnym rozpisywały się swego czasu wszystkie amerykańskie brukowce. Kiedy para stawała przed kamerą i musiała odegrać scenę rozżalonych, kłócących się małżonków jak chociażby w filmie „Kto się boi Virginii Woolf?”, trudno było nie zauważyć, że w ich grze aktorskiej przebijają prawdziwe emocje, wzajemny żal  i rozczarowanie. Z drugiej strony mamy także słynnych reżyserów Federico Felliniego czy Johna Cassavetesa, których filmy ciężko dziś wyobrazić sobie bez genialnych kreacji stworzonych przez ich żony – Giuliettę Masinę (FF) i Genę Rowlands (JC). W marcowym cyklu – Mężowie i żony nasi widzowie będą mieli okazję zobaczyć w Iluzjonie m.in. efekt pracy francuskiego reżysera Claude’a Chabrola i jego żony - Stéphane Audran w filmie „Kobietki”, tę samą aktorkę zobaczymy także u boku jej pierwszego męża, również aktora - Jean-Louisa Trintignanta. W programie znajdą się również filmy z duetami takimi jak: Ingrid Bergman i Roberto Rosselini – „Strach”, Robin Wright i Sean Penn – „Obietnica”, Emma Thompson i Kenneth Branagh – „Wiele hałasu o nic” czy Katharine Hepburn i Spencer Tracy – „Żebro Adama”. Zapraszamy od 1 do 30 marca.

Początek marca 2016 w Iluzjonie, to niezwykłe filmowe emocje. Już za chwilę rozpocznie się warszawska odsłona projektu Ultima Thule. Na krańcu świata” organizowanego przez Filmotekę Narodową.W ramach największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej zaprezentujemy filmy tworzące subiektywną panoramę emocji związanych z odbiorem twórczości z dalekiej Północy. Pokazywana w Gdańsku (KinoPort w CSW  Łaźnia, Poznaniu (Nowe Kino Pałacowe w Centrum Kultury Zamek) i Warszawie (kino Iluzjon) sekcja nordycka projektu zawiera produkcje mówiące o ludzkich pragnieniach i tęsknotach, specyficznym poczuciu humoru, a także o bardziej uniwersalnych uczuciach – smutkach i wzruszeniach oraz lękach i oburzeniu. Wspólnie przekonamy się czy Dzieci natury Fridrikssona  wzruszają, Śmiech mewy Guðmundssona oburza, Życie na kredycie Zophoníassona jest smutne, XL Thorssona złości, Ingaló Thoroddsena jest pełne tęsknot, a  Gnarr Úlfarssona bawi. Na zakończenie zobaczymy (i usłyszymy!) cyfrowo odnowioną „Islandię w ruchomych obrazach” (reż. Loftur Guðmundsson, 1925). Seansowi  jedynego islandzkiego dokumentu  z okresu kina niemego, obrazującego życie w Reykjavíku w latach 20. XX w., towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu TRZASKA/HARNIK/BRANDLMAYR TRIO.

W ramach projektu nasi widzowie będą mieli możliwość spotkania się z interesującymi gośćmi z Islandii wśród, których znajda się autor dylogii „Dzieci”/”Rodzice” Ragnar Bragason (który za swój debiut „Fiasco” zdobył Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze w 2000 roku), Rúnar Rúnarsson (nominowany do Oscara za krótki metraż „Ostatnia farma”), a także Árni Ásgeirsson - reżyser tragicznego w swojej wymowie „Wiru” oraz odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Państwo w państwie” – Björn Hlynur Haraldsson (znany przede wszystkim z filmu „Bagno”, „Strákarnir okkar” i miniserialu „Hamarinn”).

W programie także koncert Efter/ Sóley/ Asikids - dziecięcy kwartet smyczkowy, który na żywo, podczas koncertu „Wyspa dźwięków”, uzupełni wideoklipy do utworów Efterklangu, islandzkiej artystki Sóley oraz Asi Miny. Muzyczną stronę projektu reprezentuje również Marcin Dymiter, który w ciemnościach „Małej Czarnej” Iluzjonu zagra set z wykorzystaniem dźwięków zarejestrowanych podczas warsztatów z field recoridngu, które odbyły się latem w Warszawie i Reykjavíku. Dzieci zapraszamy również na warsztaty z animacji poklatkowej oraz warsztaty z teatru cieni, podczas których dzieci poznają historie o islandzkich trollach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie multimedialna wystawa „Is(not)”, która jest wynikiem współpracy polskich fotografów dokumentalistów z islandzkimi pisarzami i poetami, będąca częścią zrealizowanego przez kolektyw fotograficzny Sputnik Photos projektu pt. „Islandzkie opowieści”. Zapraszamy od 9 do 20 marca.

Wśród polskich twórców cenionych za granicą, prym wiedzie Krzysztof Kieślowski. Do inspiracji jego filmami przyznał się chociażby Tom Tykwer, jego produkcja „Biegnij Lola, biegnij” swoją strukturą bardzo mocno przypomina zrealizowany w 1981 roku - „Przypadek”. Cztery lata później ten niemiecki twórca wyprodukował również film oparty na scenariuszu Kieślowskiego i Piesiewicza – „Niebo”. W 2006 roku ukazał się natomiast drugi film z nieukończonego tryptyku, „Piekło” w reżyserii Danisa Tanovicia. Wpływów Kieślowskiego dopatruje się również w twórczości reżyserów takich jak: Nuri Bilge Ceylan czy Cristian Mungiu, a także w realizacjach naszych rodzimych filmowców – Jerzego Stuhra czy Grega Zglińskiego. Przypadająca w marcu 20. rocznica śmierci tego wybitnego polskiego twórcy wydaje się być znakomitą okazją do zaprezentowania filmów jego autorstwa zarówno z wczesnego okresu dokumentalnego, jak i fabularnego. W przeglądzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, który odbędzie się w Iluzjonie w terminie 9 – 31 marca znajdą się m.in. obrazy: „Krótki film o zabijaniu” i „Krótki film o miłości” – kinowe wersje dwóch telewizyjnych odcinków z cyklu „Dekalog”, przepełniony metafizyką dramat – „Podwójne życie Weroniki”, trylogia ‘Trzy kolory”, a także dokumenty: „Życiorys”, „Nie wiem” i „Krótki dzień pracy”. 

W marcu kontynuujemy przegląd  Buntownicy kamery. Czechosłowacka Nowa Fala, w którym staramy się przybliżyć naszym widzom kontekst kulturowy, historyczny i społeczny Czechosłowacji lat 60. XX wieku. W nadchodzącym miesiącu, w Iluzjonie zobaczyć będzie można tytuły takie jak: „Bokser i śmierć” poruszający dramat psychologiczny ukazujący losy byłego zawodowego boksera, który podczas swego pobytu w obozie koncentracyjnym pod groźbą śmierci zmuszany jest przez komendanta obozu do odgrywania roli jego partnera w sparingach,  „Ja, Julinka i koniec wojny” dramat wojenny ukazujący brutalny świat dorosłych, widziany oczami dziecka czy też, „Nikt się śmiać nie będzie” jedna z najlepszych ekranizacji prozy Milana Kundery, opowiadająca o tym, jak drobne kłamstewka i niedopowiedzenia mogą wpłynąć na całe ludzkie życie. W marcowym programie przeglądu znajdą się również dzieła „Najpiękniejszy wiek” oraz „ Transport z raju”. Na seanse poprzedzone prelekcją zapraszamy w każdy czwartek miesiąca.

STAŁE CYKLE:

 

17 lutego w cyklu Nowa Ekonomia: ludzie zamiast liczb zaprezentujemy film Czterej jeźdźcy Apokalipsy, niezależną produkcję, zrealizowaną przez zespół młodych filmowców, którzy zainicjowali debatę na temat tego, jak poprawić jakość życia we wszystkich krajach świata. Reżyserem filmu Ross Ashcroft postawił sobie za cel ukazanie, jak w rzeczywistości działa globalna ekonomia i życie w czasach konsekwencji neokapitalizmu, którego żądza zysku doprowadziła ludzkość na skraj przepaści. W filmie wypowiada się 23. światowej sławy myślicieli, którzy spotkali się, aby przerwać milczenie i wyjaśnić, jakie mechanizmy rządzą światem. Po projekcji zapraszamy do udziału w dyskusji.

18 lutego, w cyklu Kino od kuchni zobaczymy film Karbala ujawniający kulisy polskiej misji w Iraku, w kwietniu 2004 roku. W tytułowym mieście dochodzi do zamachów, które poprzedza atak na strategiczny City Hall – siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie pozbawiona wsparcia garstka polskich i bułgarskich żołnierzy. Po seansie zapraszamy na spotkanie z operatorem – Arkiem Tomiakiem.

Kolejny odcinek cyklu Młodzi gniewni – Młodzieżowy Klub Filmowy poświęcony będzie tematowi efektów specjalnych. 29 marca nasi widzowie zobaczą film – Grawitacja opowiadający o dwójce kosmonautów, którzy są zdani tylko na siebie po tym, jak ich stacja zostaje niemalże kompletnie zniszczona przez szczątki satelity. Obraz w reżyserii Alfonso Cuaróna nominowany był do siedmiu Oscarów, z czego nagrodzony został trzema statuetkami, w tym za najlepsze efekty specjalne.

 

24 lutego w cyklu I Love Polish Cinema zaprezentujemy znakomitą, przedwojenną komedię pomyłek z muzyką Henryka Warsa – Sportowiec mimo woli. W roli tytułowej zobaczymy komika wszech czasów Adolf Dymszę, którego popisowa jazda na łyżwach do dziś budzi huragany śmiechu. Przed seansem prelekcję w języku angielskim wygłosi krytyk filmowy – Michał Chaciński.

 

25 lutego w ramach Klubu Seniora zapraszamy na film Terry’ego Gilliama - jednego z członków słynnego zespołu „Monty Python Flying Cirrus”. Jabberwocky to rodzaj swobodnej wariacji na temat głównego wątku drugiej części „Alicji w krainie czarów” – „Po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla. Tę zrealizowaną w konwencji surrealistycznego humoru, parodię epickich poematów rycerskich cechuje doskonały czarny humor i niezwykły, zadziwiający wiernością wobec historycznych realiów obraz średniowiecza. Przed filmem prelekcje wygłosi filmoznawca – Artur Zaborski.

W lutym, w ramach Kultury Dostępnej, zapraszamy na seanse filmów: „Obce niebo” – poruszający obraz Dariusza Gajewskiego opowiadający dramat młodego małżeństwa, któremu szwedzka opieka społeczna odbiera ukochaną córkę i oddaje rodzinie zastępczej, „Bogowie” – opartą na faktach filmową opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, nagrodzony na festiwalu filmowym w Wenecji film Jerzego Skolimowskiego – „11 minut” oraz „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, a także „Demon” Marcina Wrony.

W przyszłym miesiącu Premierowo zobaczymy m.in.: głośny film Lenny’ego Abrahamsona – „Pokój” przedstawiający historię matki i jej 5-letniego synka, który od dziecka mieszka z nią w jednym pomieszczeniu, nieświadomy tego, że istnieje również świat zewnętrzny. W programie znajdą się także obrazy: „Widzę, widzę” – austriacki horror ukazujący losy dwóch chłopców, którzy podejrzewają, że ich matka, która wróciła ze szpitala po operacji plastycznej nie jest wcale tym, za kogo się podaje, „Yona” – historia wiejskiej dziewczyny wywodzącej się ze środowiska zdominowanego przez mężczyzn, która po mimo wielu trudności staje się legendarną poetką, a także thriller – „El Clan” opowiadający o  tradycyjnej rodzinie z dzielnicy San Sidro w Argentynie lat 80. XX wieku, za którą kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw.

W marcu, w cyklu Last shot pokażemy filmy takie jak: „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej – opowieść o dwóch syrenach, które wychodzą z Wisły i rzucają się w wir warszawskich imprez i koncertów, „Lucyfer” – historię upadłego anioła wprowadzającego zamęt w życiu mieszkańców małego, meksykańskiego miasteczka, indyjski komediodramat – „Umrika”, film biograficzny o legendarnej piosenkarce Janis Joplin – „Janis”, a także „Warszawę 1935” Tomasza Gomołły.

 

W marcu, naszych najmłodszych widzów i ich rodziców, którzy mieliby ochotę na  chwilę zapomnienia i nostalgiczny powrót do krainy dzieciństwa, zapraszamy do Małego Iluzjonu na zestaw bajek – Nu, pogodi! - Poranek z Wilkiem i zającem. Ta jedna z najpopularniejszych w krajach bloku wschodniego, kreskówek (w swoim pomyśle  przypominająca wcześniejszy, amerykański serial animowany - „Tom i Jerry”) w pełen humoru sposób przedstawia perypetie Wilka, który próbuje ze wszelkich sił dopaść wesołego i sprytnego Zająca. Jak to jednak w bajkach bywa nigdy mu się to nie udaje, a na końcu każdego odcinka usłyszeć możemy nieśmiertelną kwestię wypowiadaną przez Wilka - „Nu, Zajec! Nu pagadi!” („No Zającu! Ja ci pokażę!”). Bajkowy zestaw z Wilkiem i Zającem dopełni animacja z  Kangurkiem Hip – Hopem zatytułowana „Wilk”, w której to ciekawy świata główny bohater spotka na swej drodze groźnego wilka i będzie musiał uratować śmiertelnie zagrożone owieczki. To nie koniec wilczych opowieści. W Małym Iluzjonie zaprezentujemy także wzruszjący film familijny - „Legenda o wilku Lobo” opowiadający o losach tytułowego zwierzęcia, żyjącego na początku XX wieku, na terenie Nowego Meksyku. 

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 - 17 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – (22) 848 33 33;

OSOBA DO KONTAKTU:

Marlena Gabryszewska, tel.: 692 769 264; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.