W Silesii zetną włosy. Zrobią z nich peruki dla chorych dzieci

Silesia City Center zetnie włosy mieszkańcom regionu. Cel jest szczytny, zebrane w ten sposób włosy przeznaczone zostaną na peruki dla dzieci, które są w trakcie chemio- i radioterapii. Nietypowa akcja pod hasłem "Podaruj włos" odbędzie się już 23 i 24 kwietnia na Placu Śląskim w Silesii. Może się do niej przyłączyć każdy, kto ma nieco za długie włosy…

Podziel się fryzurą

Wypadnięcie włosów, będące konsekwencją chemio- lub radioterapii, a także innych chorób to dla wielu dzieci dodatkowy stres, który często kończy się utratą pewności siebie i wstydem. Nic więc dziwnego, że na całym świecie ofiarowywane są włosy, z których powstają tymczasowe peruki dla najmłodszych. Powód? Dodają odwagi!

Teraz ta idea przywędrowała także do Polski. Już 23 i 24 kwietnia w Silesia City Center odbędzie się wielka akcja ścinania włosów na rzecz chorych dzieci. To wspólna inicjatywa centrum handlowego oraz Fundacji Przyjaźni WeGirls, która prowadząc stałą zbiórkę włosów pod nazwą „Gest Przyjaźni”, słynie z tego typu przedsięwzięć.

- Jeśli masz za długie włosy, zetnij je, a my chętnie je przygarniemy. Zebrane w ten sposób pukle zostaną następnie przekazane do specjalnej firmy perukarskiej, która wykona fryzury dla małych pacjentów, będących obecnie w trakcie chemio- lub radioterapii, ale także borykających się z łysieniem plackowatym - mówi Dominika Ptak z Fundacji Przyjaźni WeGirls.

Walka o pewność siebie w chorobie

"Podaruj włos" to pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę akcja na Śląsku, która namawia do podzielenia się fryzurą. Trwać będzie ona aż 2 dni, a włosy ścinać będzie kilkunastu profesjonalnych fryzjerów z 3 salonów fryzjerskich w Silesia City Center.

- Peruka to dla wielu młodych pacjentów jedyna szansa na odzyskanie pewności siebie. Dla nich utrata włosów to często przysłowiowy koniec świata. Tym gestem więc wspieramy ich nie tylko w walce z chorobą, ale także w walce o odzyskanie pewności siebie w trakcie choroby. Nowe włosy spełniają tutaj wręcz terapeutyczna funkcję  - wyjaśnia Dominika Ptak.

Cel jest o tyle ważny, że wiele rodzin chorych dzieci nie stać dziś na zakup peruki. NFZ tylko po części refunduje ich wykonanie. Także samodzielne oddanie włosów np. przez mamę chorego dziecka może nie przynieść spodziewanych efektów. Proces produkcji peruki jest niezwykle skomplikowany i wymaga nieraz 4-7 dawców.

- Akcja "Podaruj włos" to nic innego jak wielka zbiórka włosów, do której namawiamy każdego mieszkańca regionu. Jeśli więc ktoś myślał ostatnio o ich skróceniu lub ścięciu, warto to zrobić w szczytnym celu, nie marnując ani jednego włosa. Na wagę złota jest każde pasmo - zachęca Monika Pyszkowska, dyrektor Silesia City Center.

Poznaj zasady

Do akcji Silesii i Fundacji WeGirls może przyłączyć się każdy. Wystarczy przyjść 23 lub 24 kwietnia w godz. od 13 do 18 do Silesia City Center i oddać się w ręce fryzjerów. Można to zrobić w specjalnej strefie akcji, jaka stanie na Placu Śląskim w Silesii.

Jest jednak kilka warunków i zasad.  Włosy może oddać każdy, niezależnie od płci oraz wieku. Ważne jednak, by mieć odpowiednio długie włosy, ponieważ minimalna ilość, jaką można przekazać fundacji to 25cm. Włosy mogą być farbowane, choć nie powinny być zbyt mocno zniszczone czy tlenione. Lepiej, by były pozbawione odżywki i umyte, co ułatwia ich późniejszą obróbkę.

Każdego dnia pierwszych 15 darczyńców otrzyma zaproszenie na bezpłatne cięcie do jednego z salonów Silesii oraz poradę fryzjerską. Na pozostałe osoby, które zetną włosy czekają upominki.