Wrzesień w Iluzjonie

We wrześniu w Iluzjonie rozpoczniemy nowy cykl filmowy pod nazwą „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe”. Pierwszą propozycją w ramach cyklu będzie „Wstyd” Steve'a McQueena. Reżyser dokonał analizy bardzo aktualnego problemu współczesnego człowieka, który nie potrafi być z innymi i zarazem nie umie być sam. Na przykładzie tego obrazu będziemy szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące trudności w tworzeniu bliskich relacji z innymi. Na czym polega niezależność i jaka może być jej cena? Jaki jest związek narcyzmu z samotnością? Na ile ciało i seksualność mogą być poddane kontroli i do jakiego stopnia możemy je postrzegać przez pryzmat racjonalnego myślenia? Czym jest bliskość, dlaczego budzi tyle lęku i jest tak trudna, chociaż jednocześnie upragniona?

Na projekcję zapraszamy 25.09 o godz. 18:00. Dyskusję po filmie poprowadzi krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski, a gościem specjalnym będzie psychoanalityczka Ewa Modzelewska-Kossowska.

Cykl „Ukryte. Psychoanalityczne spotkania filmowe” jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej i kino Iluzjon.

Dokumentalne czwartki

„Dokumentalne czwartki w Iluzjonie” to nowy cykl, w którym prezentować będziemy ciekawe filmy z całego świata. Raz w tygodniu zaproponujemy naszym widzom zestaw nowych i archiwalnych materiałów, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie za jedyne 5 zł. We wrześniu będzie można zobaczyć m.in. znakomitą i wielokrotnie nagradzaną „Śmierć człowieka pracy”, do której muzykę skomponował John Zorn, „Koszmar Darwina” – głośny dokument o ingerencji człowieka w naturę, „Kraj gazem płynący”, którego twórcy pokazują prawdziwą cenę wydobycia gazu łupkowego oraz „Odessę… Odessę!”, opowiadającą historię ukraińskiej społeczności żydowskiej. 

Nowości

Wrzesień w Iluzjonie przyniesie mnóstwo nowości i filmowych wrażeń. „Nastolatki” w reżyserii Alexandry-Theresy Keining i „Mając 17 lat” André Téchinego to filmy mówiące o młodości i trudach dojrzewania. Dzięki nagrodzonemu Złotym Niedźwiedziem na Berlinale najnowszemu filmowi mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego „Fuocoammare. Ogień na morzu” odwiedzimy Lampedusę – niewielką wyspę na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Włoch, do której co roku dobija ponad 150 tys. uchodźców z Afryki. Zaprezentujemy też najnowszy film Carlosa Saury „Argentyna, Argentyna”, będący wyrafinowanym portretem argentyńskiej kultury. Jego twórca postawił kamerę w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, artyści zastanawiają się jaka jest przyszłość tej sztuki.

Festiwal Kina Meksykańskiego

Od 8 do 11 września zapraszamy do Iluzjonu na przegląd współczesnych filmów meksykańskich. W programie festiwalu znajdą się filmy fabularne oraz cykl krótkometrażowych animacji dla dzieci. Festiwal powstał we współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce.


W programie:

„Ella es Ramona”, reż. Hugo Rodríguez, Meksyk 2015

„La cebra”, reż. Fernando Javier León Rodríguez, Meksyk 2011

„Todo el mundo tiene a alguien menos yo”, reż. Raúl Fuentes, Meksyk 2012

„En el ombligo del cielo”, reż. Carlos Gómez Oliver, Meksyk 2012


 

Cykl filmów animowanych:

„¿Qué es la guerra?” , reż. Luis Beltrán, Meksyk 2013

„Lluvia en los ojos”, reż. Rita Basulto, Meksyk 2012

„El regreso del vampiro”, reż. Christian Alain Vázquez Carrasco, Meksyk 2013

„Un día en familia”, reż. Pedro González, Meksyk 2013

Vittorio De Sica

Vittorio De Sica, jeden z najwybitniejszych twórców włoskiego kina, urodził się w 1901 r. Już w wieku 18 lat dołączył do zespołu lokalnego teatru, a wkrótce potem założył własną firmę produkującą spektakle teatralne. Przygodę z filmem rozpoczął jako aktor, a w czasie II wojny światowej zaczął reżyserować. W 1948 r. nakręcił „Złodziei rowerów” – najsłynniejsze dzieło włoskiego neorealizmu – za których otrzymał honorowego Oscara za najlepszy obcojęzyczny film roku. Do innych jego wybitnych obrazów należą: „Cud w Mediolanie”, „Umberto D.”, „Matka i córka”, „Małżeństwo po włosku”, „Ogród Finzi-Continich”. De Sica zmarł w 1974 r., w wieku 72 lat.

W programie:

„Dzieci ulicy” (Sciuscià) Włochy 1946

„Złodzieje rowerów” (Ladri di biciclette) Włochy 1947

„Cud w Mediolanie” (Miracolo a Milano) Włochy 1950

„Umberto D.” (Umberto D.) Włochy 1951

„Stazione Termini” (Stazione Termini) Włochy/USA 1952

„Złoto Neapolu” (L'Oro di Napoli) Włochy 1954

„Dach” (Il tetto) Włochy 1955

„Matka i córka” (La ciociara) Włochy/Francja 1960

„Sąd ostateczny” (Il giudizio universale) Włochy/Francja 1961

„Więźniowie z Altony” (I sequestrati di Altona) Włochy/Francja 1962

„Siedem razy kobieta” (Woman Times Seven) USA/Włochy/Francja 1967

„Słoneczniki” (I girasoli) Włochy/Francja 1969

„Podróż” (Il viaggio) Włochy 1973

„Krótkie wakacje” (Una breve vacanza) Włochy/Hiszpania 1973

 
 

Louis Malle

Louis Malle urodził się 30 października 1932 r. w Thumeries we Francji. Karierę zaczynał jako kamerzysta i asystent Jacques’a-Yves’a Cousteau przy filmie dokumentalnym „Świat milczenia” (1956). Dwa lata później zadebiutował jako reżyser głośnym filmem „Windą na szafot”, do którego muzykę stworzył sam Miles Davis. Podobny rozgłos zyskali „Kochankowie” – jego następny film z tego samego roku – za których twórca otrzymał nagrodę specjalną Jury MFF w Wenecji. Film był początkowo zakazany w USA ze względu na śmiałe sceny erotyczne. Także późniejsza twórczość Malle’a poruszała kontrowersyjne, ale ważne tematy (poszukiwanie sensu życia, kazirodztwo, czy kolaboracja Francuzów z rządem Vichy). W latach 70. Malle wyjechał do USA, gdzie w dalszym ciągu realizował ambitne i poruszające dzieła. Przez całe życie realizował też filmy dokumentalne. Zmarł w Beverly Hills w 1995 roku.


W programie:

„Windą na szafot” (L'Ascenceur pour l'échafaud) Francja 1958

„Kochankowie” (Les amants) Francja 1958

„Zazie w metrze” (Zazie dans le métro) Francja/Włochy 1960

„Błędny ognik” (Le feu follet) Francja 1962

„Viva Maria!” (Viva Maria!) Francja/Włochy 1965

„Życie złodzieja” (Le voleur) Francja/Włochy 1966

„Trzy kroki w szaleństwo” (Tre passi nel delirio) Francja/Włochy 1967

„Do zobaczenia, chłopcy” (Au revoir, les enfants) Francja/RFN 1987

Mel Brooks

Mel Brooks to niewątpliwie jeden z najbardziej zasłużonych reżyserów komediowych z Hollywood. Urodzony w 1926 r. w Nowym Jorku początkowo parał się różnymi zawodami. Karierę komika, a później autora komediowego, rozpoczął w 1961 r. występując w produkcjach telewizyjnych. Później został reżyserem i scenarzystą filmowym, co szybko przyniosło mu sławę, a w 1968 r. nagrodę Oscara za scenariusz do filmu „Producenci”.

W programie:

„Młody Frankenstein” (Young Frankenstein) USA 1974

„Nieme kino” (Silent Movie) USA 1976

„Lęk wysokości” (High Anxiety) USA 1977

„Kosmiczne jaja” (Spaceballs) USA 1987

„Dracula: wampiry bez zębów” (Dracula: Dead and Loving It) Francja/USA 1995

Mały Iluzjon, czyli kino dla najmłodszych

„Mały Iluzjon” to cykl rodzinnych warsztatów dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu, a każde z nich to nowy temat i niezliczone niespodzianki: pikniki, pokazy baniek, bale, magicy i spotkania z ciekawymi gośćmi. Każde zajęcia rozpoczniemy seansem znanych i cenionych polskich bajek, takich jak „Reksio”, „Przygody Bolka i Lolka” i wiele innych. Podczas zabaw zaprosimy również do wspólnych występów na scenie, śpiewania piosenek i warsztatów plastycznych. W każdą sobotę w Iluzjonie czekać będzie na dzieci ogromny pluszowy Miś i animatorzy Misiowych Przyjaciół. Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje pozwolą spędzić sobotnie przedpołudnia w miłej i rodzinnej atmosferze. Wszystkie dzieci otrzymają Misiowy Paszport, w którym będą zbierać pieczątki za udział w zajęciach, a po zdobyciu sześciu stempelków będą mogły odebrać nagrodę od naszych partnerów z firmy Granna, Naszej Księgarni i innych przyjaciół Misia.

Podczas pierwszych zajęć, które odbędą się 10 września, zaprosimy do udziału w pikniku i pokazie baniek mydlanych, 17 września poznamy ukrytych w Iluzjonie bajkowych bohaterów, a 24 września wspólnie przygotujemy eksperymenty chemiczne z produktów dostępnych w każdej kuchni. Zapraszamy do rodzinnej zabawy w Iluzjonie!