Filmy z Catherine Deneuve w Kinie Przytulnym

Kino Przytulne ŁDK (ul. Traugutta 18) zaprasza w październikowe środy i czwartki na przegląd filmów z francuską aktorką Catherine Deneuve.

Program przeglądu:

ZAWIROWANIA SERCA (Francja-Włochy; 1968; 105 minut; od 15 lat) – adaptacja przewrotnej powieści Françoise Sagan. Lucille jest osobą wyjątkowo niestałą w uczuciach. Hołdująca "wolnej miłości" dziewczyna zmienia partnerów jak rękawiczki. Kiedy wdaje się w romans z przystojnym młodzieńcem o imieniu Antoine, jest jeszcze związana z dużo starszym od siebie Charlesem. Po zerwaniu z dojrzałym mężczyzną i zamieszkaniu z nowym kochankiem uświadamia sobie, że jedynym człowiekiem, z którym chciałaby spędzić resztę życia, jest właśnie przez nią porzucony Charles. REŻYSERIA: Alain Cavalier. WYKONAWCY: Catherine Deneuve, Michel Piccoli, Roger Van Hool, Jacques Sereys.

(5 X godz.15.15 i  6 X godz.19.00)

PLAC VENDOME (Francja; 1998; 115 minut; od 15 lat) – psychologiczny kryminał z jedną z najlepszych kreacji Catherine Deneuve w jej karierze.

Malivert, szanowany jubiler, popełnia samobójstwo. Jego żona, Marianne, pogrążona w nałogu alkoholiczka i lekomanka, nawet nie zauważyła, że mąż miał kłopoty. Dopiero jego śmierć wyrywa ją z letargu. Okazuje się, że ich firma stoi na progu bankructwa. Marianne, niegdyś ceniony makler giełdowy, próbuje poznać szczegóły śmierci męża. W sejfie znajduje diamenty i dowiaduje się, że bezcenne kamienie usiłuje przechwycić niejaki Battistelli, jej dawny kochanek, który przyczynił się kiedyś do jej upadku. Kobieta postanawia się na nim zemścić. REŻYSERIA: Nicole Garcia. WYKONAWCY: Catherine Deneuve, Jean-Pierre Bacri, Emmanuelle Seigner, Jacques Dutronc, Bernard Fresson.

(12 X godz.14.30 i 13 X godz.19.00)

SAMOTNIK (Francja-Włochy; 1975; 100 minut; od 12 lat) – komedia przygodowa. Piękna Nelly ucieka od brutalnego narzeczonego, powiązanego ze światem przestępczym. Przypadkowo poznaje gburowatego Martina, który mieszka na bezludnej wyspie i unika kontaktu z cywilizacją. Kiedy Nelly trafia na jego wyspę, mężczyzna nie kryje irytacji i stara się jej pozbyć. REŻYSERIA: Jean-Paul Rappeneau. WYKONAWCY: Yves Montand, Catherine Deneuve, Luigi Vannucchi, Tony Roberts.

(19 X godz.15.00 i 20 X godz.19.00)

OSTATNIE METRO (Francja; 1980; 125 minut; od 15 lat) – jeden z najważniejszych filmów w historii francuskiego kina, ukazujący zakulisowe życie ludzi teatru podczas hitlerowskiej okupacji Francji.

Aktorka Marion Steiner prowadzi mały teatr na Montmartrze, w zastępstwie męża, Żyda, który oficjalnie uciekł do Ameryki Południowej. W rzeczywistości mężczyzna ukrywa się w podziemiach budynku i daje żonie wskazówki co do realizacji nowego przedstawienia. Do tej inscenizacji zostaje zaangażowany młody aktor, Bernard Granger, który zakochuje się w Marion. REŻYSERIA: Francois Truffaut. WYKONAWCY: Catherine Deneuve, Gerard Depardieu, Heinz Bennent, Andrea Ferreol, Jean Poiret.

(26 X godz.14.30 i 27 X godz.19.00)

CATHERINE DENEUVE (Catherine Fabienne Dorleac, ur. 22.10.1943 w Paryżu)

- córka weterana sceny i ekranu, aktora Maurice'a Dorleac i aktorki Renee Deneuve, młodsza siostra Francoise Dorleac (znanej z filmów „Gładka skóra” Francoisa Truffauta i „Matnia” Romana Polańskiego), debiutowała jako aktorka w wieku trzynastu lat w "Les Collegiennes"

(1956). W tym czasie przyjęła nazwisko panieńskie matki.

Na początku kariery była związana z reżyserem Rogerem Vadimem; wystąpiła w pierwszoplanowej roli w jego filmie "Występek i cnota"

(1963). Rola w musicalu "Parasolki z Cherbourga" (1964) Jacquesa Demy, gdzie stworzyła typ melancholijnej blondynki, przyniosła jej międzynarodową sławę. Piękna i utalentowana, wkrótce stała się czołową aktorką francuską i jedną z gwiazd międzynarodowego formatu.

W jej dorobku można znaleźć rozmaite role. Są wśród nich takie postaci jak popadająca w obłęd młoda dziewczyna we "Wstręcie" (1965) Romana Polańskiego, niewinna piękność w filmie kostiumowym "Benjamin, czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca" (1967) Michela Deville'a czy zmysłowe i enigmatyczne bohaterki filmów Luisa Bunuela "Piękność dnia" (1967) i "Tristana" (1970). U boku siostry Francoise Dorleac zagrała w filmie muzycznym "Panienki z Rochefort" (1967).

W 1971 roku aktorka założyła własną firmę Les Films de la Citrouille. W latach 80-tych reklamowała perfumy Channel. W 1986 roku wylansowała własne perfumy "Catherine Deneuve". Przez ponad 40 lat była muzą słynnego projektanta Yves Saint Laurenta, który projektował specjalnie dla niej stroje do wielu ról filmowych.

W 1980 roku została ogłoszona najlepszą aktorką, otrzymując nagrodę Cezara za występ w "Ostatnim metrze". Rok 1993 przyniósł jej nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej za "Indochiny" (1992) Regisa Wargniera.

Również Amerykańska Akademia Filmowa doceniła Deneuve występującą w roli Francuzki mieszkającej w odzyskujących niepodległość Indochinach - aktorka otrzymała nominację do Oscara w kategorii "najlepsza aktorka". W

1995 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian została uhonorowana Złotą Muszlą za całokształt twórczości. Rola w "Placu Vendome" (1998) przyniosła jej nagrodę na Festiwalu w Wenecji i nominację do Cezara. W 1999 wystąpiła w adaptacji powieści Marcela Prousta "Czas utracony". W 2008 roku odebrała nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu w Cannes.

Prywatnie liberalna i niezależna, ma syna Christiana z Rogerem Vadimem i córkę Chiarę z Marcello Mastroiannim. Jej małżeństwo z fotografem Davidem Baileyem zakończyło się rozwodem. W 1993 wystąpiła razem z córką w filmie "Moja ulubiona pora roku".

Deneuve jest wielbicielką twórczości Larsa von Triera. "Przełamując fale" to jej ulubiony film. Bardzo zabiegała o rolę w jego filmie "Tańcząc w ciemnościach" (2000), który zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w roku 2000.