Zaburzenia w funkcjonowaniu hormonów

Hormony są bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za wiele ważnych funkcji w organizmie. Ich niedobór lub zbyt duży poziom prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, a w rezultacie do rozchwiania w organizmie. Często objawy, które daje takie rozchwianie, nie są skojarzone przez nas z hormonami. Warto jednak udać się do lekarza, jeśli:

- odczuwamy chroniczne zmęczenie, nie czujemy się wypoczęci, nawet po wielu godzinach snu. Może się to wiązać z zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy lub wysokim poziomem progesteronu

- nie możesz zasnąć, nawet jeśli zapadasz w sen, wciąż się budzisz i w ten sposób nie wypoczywasz. W tej sytuacji winny może być niski poziom progesteronu

- masz problemy z zapamiętywaniem prostych rzeczy, jesteś rozkojarzony, nie możesz się skupić. To także może być wina problemów z tarczycą.

- niepokojące mogą być także ciągłe problemy z cerą, szczególnie te z uporczywym trądzikiem i wypryskami

- bóle brzucha i żołądka, które Cię nie opuszczają to także może być sygnał zaburzeń w pracy hormonów, podobnie jak biegunki oraz napady wilczego głodu.

- u kobiet powinno się zwrócić uwagę na nieregularny cykl miesiączkowy i zmiany w piersiach, które mogą być sygnałem nieprawidłowości hormonalnych. W tym wypadku winne mogą być wahania estrogenu lub progesteronu.

- zmiany nastroju, stany depresyjne, złe samopoczucie, to także powód, by zbadać poziom hormonów

- u kobiet  w okresie menopauzy, zbyt niski poziom estrogenu, może być odpowiedzialny za zimne poty i uczucie uderzeń gorąca.

- wahanie poziomów hormonów to także często spadek libido, związany ze spadkiem poziomu testosteronu, a także odczuwanie dyskomfortu podczas zbliżenia, co związane jest z wahaniem poziomu estrogenu.